Rubel wzmocnił się, ale ceny w Rosji skoczyły bardziej

Od początku 2022 roku praktycznie cały rynek walutowy Forex traci do amerykańskiego dolara. W gronie najsłabszych walut znajduje się turecka lira , czy też ukraińska hrywna . W tym niechlubnym rankingu wysoko miejsce zajmuje także polski złoty, oddający do dolara ponad 16% swojej wartości. Dominację kursu USD pokonują tylko trzy waluty, a niekwestionowanym liderem jest… rosyjski rubel! Czy waluta kraju-agresora, który od 9 miesięcy prowadzi działania wojenne na terenie sąsiadującej Ukrainy nie powinna być w gorszej kondycji? I co z całą sytuacją wspólnego ma żyjący w XIX wieku Grigorij Potiomkin?

  • Przywrócenie stóp procentowych do poziomu sprzed 24 lutego 2022 r.
  • Waluta, która w ostatnich latach poruszała się w dosyć stabilnym pasmie rubli…
  • Rosyjski rubel jak na razie najsilniej rosnącą walutą 2019 r.
  • Prognozują spadek AUD/USD w okolice 0,69 w horyzoncie 12 miesięcy.
  • USD/RUB ponownie kieruje się w stronę 80,00 Rosyjskie akcje i rubel ucierpiały.

W efekcie Barack Obama poinformował o nałożeniu sankcji na naszych wschodnich sąsiadów, co spotkało się z analogiczną reakcję Kremla. Na dynamikę ruchu rosyjskiego rubla wpływ mógł mieć również końcoworoczny okres ograniczonej płynności, kiedy wielu traderów detalicznych i instytucjonalnych nie myśli o otwieraniu nowych transakcji. W ostatnim czasie napięcia pomiędzy dwoma mocarstwami są bardzo wysokie. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, oskarżenia o próby włamania się na serwery Narodowego Komitetu Demokratycznego Stanów Zjednoczonych oraz pocztę elektroniczną przewodniczącego kampanii… We wtorek nadal widać dysonans pomiędzy zachowaniem się dolara wobec walut rynków wschodzących, a grupy G-10, chociaż zaczyna on maleć. Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

Kursy walut: Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

W miarę ustabilizowania się sytuacji na rynku wprowadzone ograniczenia były stopniowo łagodzone. Zmniejszono udział przychodów eksporterów wymagany do przewalutowania z poziomu 80 proc. Oraz wydłużono termin, w którym ta wymiana powinna nastąpić z 3 do najpierw 60 dni, a następnie do 120 dni. Jednocześnie ustalono wyższe limity dla przelewów w walutach obcych za granicę przez osoby fizyczne (do 50 tys. dol.), czy też zniesiono prowizję za operacje kupna dolarów, euro i funtów (najpierw obniżono z 30 proc. do 12 proc.). Powodem tych zawirowań i słabnięcia złotego wobec wszystkich głównych walut – dolara, euro i franka szwajcarskiego – jest widmo kryzysu gospodarczego, które krąży nad Europą.

rubel do usd

A wtedy gospodarka surowcami będzie już wyglądać zupełnie inaczej. Na kanale Insider UA w serwisie Telegram pojawiła się informacja, że ukraińscy abonenci systemu Starlink otrzymują informację o “podniesieniu kosztu usług z 60 do 75 dolarów miesięcznie”. Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.

Sytuacja szybko uległa jednak zmianie – rubel odbił się od dna i wciąż nic nie może go zatrzymać. Amerykańscy ekonomiści zachodzą więc w głowę, jak to możliwe, że rubel, pomimo surowych sankcji, notuje najlepsze wyniki od lat. Silny rubel może teoretycznie pomóc w zahamowaniu inflacji, która w tym roku może dojść do 24 proc., do poziomu najwyższego od 1999 r. Ceny jednak szybko rosną, bo import jest zakłócony i brakuje zagranicznych komponentów.

Banki centralne

Tym samym decyzja ta powstrzymała serię spadków kursu USD/RUB. Jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych, Danske Bank dla pary walutowej USD/RUB prognozuje kurs 72,00, natomiast parę EUR/RUB widzi w przyszłości na poziomie 83,50. Analityk banku, Jens Sorensen ocenia ostatnie wydarzenia na linii USA – Rosja i nawiązuje do dalszego kursu walutowego.

Zwyżki zostały ostatnio przerwane na rynku cukru. Pożyczkodawca kryptowalut BlockFi złożył wniosek o ochronę przed upadłością. To kolejna ofiara ekspozycji na spektakularne załamanie giełdy FTX na początku tego miesiąca.

Nie warto wymieniać tam danej waluty, ponieważ najczęściej przypłacimy to wysokim spreadem. Już dzisiaj do swojej strony dodaj nasz darmowy konfigurowalny kalkulator walutowy i tabele wymiany walut. Za baryłkę, bo obawy o popyt równoważy geopolityka. Jednak pewien czynnik może tę kruchą równowagę zburzyć. Doraźna kontrola rynku kapitałowego pomogła rublowi, ale wielkość obrotów w Moskwie zmalała w porównaniu z sytuacją sprzed inwazji.

Kurs franka 22 listopada wynosi 4,79 zł

Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej. Kalkulator walutowy służy do przeliczania wartości w złotówkach i walutach obcych. Kalkulator korzysta z notowań średnich kursów NBP z wybranego dnia i umożliwia porównanie 19 walut. Pierwszy rubel w formie monety pojawił Biden, Nigdy się w 1654 roku. W 1704 roku, w wyniku reformy pieniężnej , Piotr Wielki ostatecznie ukonstytuował rubla jako rosyjską walutę. W stolicy Rosji handel na rynku walutowym, repo (transakcja repo polega na sprzedaży papieru wartościowego przy jednoczesnym zobowiązaniu do jego odkupienia w ustalonym terminie w przyszłości) i pieniężnym otwarto w środę.

Jakim cudem waluta kraju, który niemal upadł pod ciężarem sankcji jest taka mocna? Rosyjska waluta traci do dolara niemal 1%, a kurs w poniedziałek wynosi ponad 67 rubli, czyli najwięcej od pierwszej połowy miesiąca. Ponad 2,5% w dół pikuje również indeks RTS zrzeszający 50 największych spółek na moskiewskim parkiecie. W trakcie wtorkowych notowań rosyjski rubel traci 10%.

rubel do usd

Kolejny skok dolar zaliczył w końcu września, kiedy kurs przekroczył 5 zł. W środę na zamknięciu handlu na rynku walutowym, repo i pieniężnym w Moskwie, kurs rubla do dolara wyniósł 120. W czwartek rano za amerykańską walutę na moskiewskim rynku płacono 119,83 rubla – wynika z notowań investing.com. Do godziny 15, po drobnych zawirowaniach, jego kurs wyniósł około 117. W kwietniu sytuacja zaczęła jednak nie tylko wracać do normy, ale kurs rubla zaczął zastanawiająco szybko rosnąć. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, ale za najważniejsze z nich uznaje się zintegrowanie przez Bank Centralny Rosji kursu Rubla ze złotem – od teraz 5000 rubli miało być równe gramowi złota.

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. 83% inwestorów traci swoje środki handlując CFD za pośrednictwem tego dostawcy. Musisz rozważyć, czy rozumiesz Inwestorzy przelewają 3 biliony DOLARÓW do największego na świecie IPO z szalonymi ofertami w Hong Kongu i Szanghaju ofert detalicznych mechanizm działania kontraktów CFD i czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

W końcu posiada aż 45% udziału w eksporcie “czarnego złota”. Rosjanie mocno i boleśnie odczuli spadek wartości rubla. Dziś zjawisko to nie jest już aż tak wysokie, a kurs rubla jest mniej więcej ustabilizowany. Rosyjski rubel wobec reszty światowych walut traci najsilniej od lat, w reakcji na atak rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Laureat nagrody nobla z ekonomii, Paul Krugman stwierdził na łamach „New York Timesa”, że rubel stał się głównym celem do obrony „nie dlatego, że jest tak ważny, ale dlatego że bardzo widoczny. Więc obrona rubla ma sens jako strategia w propagandzie”. Od 24 lutego ceny żywności skoczyły, kapusty o 85 proc., marchwi o 54 proc. Towary z importu zdrożały jeszcze bardziej, a niektóre zagraniczne samochody ponad dwukrotnie. Oficjalna ankieta przeprowadzona w lutym wykazała, że 64 proc. W związku z sytuacją na Wschodzie oraz utrudnieniami w rozliczaniu transakcji wywołanymi odcięciem rosyjskich banków od systemu SWIFT serwis InternetowyKantor.pl zawiesza handel Rubla rosyjskiego.

Ostrzega, iż Klient może ponieść stratę wszystkich zainwestowanych środków. Poniedziałek zgodnie z oczekiwaniami przyniósł korektę. Wobec tego więcej działo się na rynku małych spółek, gdzie sWIG80 poszedł w górę o 0,7 proc. Obroty na całym parkiecie poszły w górę o 200 mln do 920 mln zł.

Kalkulator walutowy

Dlaczego polska waluta przestaje być atrakcyjna w oczach inwestorów? Czy rosyjski rubel znajdzie dno cenowe po ostatniej wyprzedaży? Email Protection | Cloudflare W dalszym ciągu kurs rubla wobec reszty światowych walut – w tym dolara amerykańskiego (USD/RUB) mocno się waha.

Jego cena w kontraktach lipcowych przekroczyła w czwartek aż 130 euro za megawatogodzinę, podczas gdy jeszcze 13 czerwca była na poziomie 83 euro. Co ciekawe, współczesny rubel rosyjski, który wszedł do obiegu pod koniec 1991 roku, przez 2 lata funkcjonował równolegle z rublem radzieckim. Dolar amerykański był jedną z najgorzej zachowujących się głównych walut podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej. Jednak wraz ze zbliżaniem się początku europejskiej sesji handlowej USD odzyskał siły. Wsparciem dla amerykańskiej waluty są czynniki fundamentalne.

Odbicie rosyjskiego rubla cieszy się dużym zainteresowaniem w ostatnich sesjach wśród inwestorów po obu stronach Atlantyku. Politycy w Waszyngtonie i Moskwie wyraźnie postrzegają rosyjską walutę jako najbardziej widoczna oznaka radzenia sobie rosyjskiej gospodarki w obliczu powszechnych sankcji. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken stwierdził w weekend, że ożywienie rubla jest nie do utrzymania i sztucznie wspierane przez kontrolę kapitału – m.in. Ograniczenia dotyczące wychodzenia cudzoziemców z rosyjskich inwestycji i kupowania walut przez rezydentów rosyjskich.

Powodem tego mają być dalsze napięcia narastające wokół Ukrainy. Rosyjska waluta spada początkowo ponad 1,5%, następnie odrabiając częściowo zejście. Jak widać wśród niepewności z frontu Ukraina-Rosja, rynki są silnie przechylone w stronę defensywnych nastrojów.

Kurs USD/RUB wzrósł w marcu do historycznego maksimum 120,00 ostatecznie zamykając miesiąc na „zaledwie” 83,00. Dopóki cudzoziemcy, głównie Europa i Azja, będą kupować rosyjską ropę i gaz, Rosja będzie otrzymywała twardą walutę, którą będzie mogła wykorzystać do wspierania rubla W marcu rubel rosyjski gwałtownie umocnił się… Mimo trwającej w Ukrainie wojny rosyjski rubel jest najbardziej zyskującą od początku roku walutą na świecie. Jego aprecjacja następuje w warunkach obniżania stóp procentowych przez Centralny Bank Rosji i łagodzenia ograniczeń przepływów kapitałowych. Za około 117 rubli można kupić jednego dolara na rynku walutowym w Moskwie.

STYLE SWITCHER

Accent Color

Side Bars

Header Style

Footer Style

Footer Content