9 sierpnia – Dzień Miłośników Książek

366297105_681648033993780_1709949708418306403_n
Światowy Dzień Miłośników Książek obchodzony jest corocznie 9 sierpnia. Dzień ten to doskonały czas by zasiąść w fotelu z ulubioną książką i oddać się przyjemności czytania, choć dla wielu miłośników literatury z pewnością taki dzień jest codziennością. 😊
Święto osób lubiących czytać to doskonała okazja, by przedstawić kilka ciekawostek na temat książek:
📚 W 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ogłosili, że są w 99,9% pewni, iż jedna z książek znajdujących się w ich zbiorach została oprawiona w skórę człowieka. Utwór, który zyskał tak niezwykłą oprawę nosi tytuł „Przeznaczenie duszy”, pochodzi z roku 1880, a jego autorem jest francuski pisarz Arsen Houssaye.
📚 Dawniej, aby zapobiec kradzieży cennych tomów, przykuwano łańcuchami egzemplarze do półek.
📚 Pisarz i miłośnik książek Umberto Eco zgromadził w swojej bibliotece około 50 tysięcy książek.
📚 Amerykański profesor Richard A. Macksey w swojej kolekcji posiadał 70 tysięcy książek wartych cztery miliony dolarów.
📚 Hinduski mistyk Osho to właściciel największej prywatnej biblioteki na świecie. Liczy ona prawdopodobnie 100 000 tomów.
📚 Znany projektant mody Karl Lagerfeld również może się poszczycić zasobną biblioteką. Mieści się ona w jego studio fotograficznym w centrum Paryża, gdzie na półkach w wysokim pomieszczeniu ułożonych jest 60 tysięcy książek, głównie poświęconych modzie i sztuce. Lagerfeld twierdzi, iż „Zapach świeżo wydrukowanej książki to najlepsze perfumy na świecie”.
Tych, którzy jeszcze nie poznali smaku literackiej przygody, zapraszamy do naszej biblioteki, by zrobić pierwszy krok, zachwycić się książką, aby potem sięgać po więcej i więcej…😊📚