Narodowe Czytanie 2023 podczas XXIII Dni Gminy Mała Wieś

376531866_699079088917341_6705462290747161891_n
Tradycją jest, że Dni Gminy Mała Wieś rozpoczynają się piątkowym popołudniem i poświęcone są sesji historycznej. Każdego roku temat przewodni jest inny. W tym postanowiliśmy, że nasze coroczne Święto rozpoczniemy Narodowym Czytaniem, ideą którego jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Na tegoroczną lekturę wybrano „Nad Niemnem” Elizy Oszeszkowej, która wyraźnie przywołuje historię Rzeczypospolitej, tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku. Doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.
8 września, parę minut po godzinie 17:00 Dyrektor Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi Ewa Stefaniak przywitała w progach MultiOsady lektorów i uczestników Narodowego Czytania. Nasze zaproszenie przyjął Wójt Gminy Mała Wieś Zygmunt Wojnarowski, kierownicy Urząd Gminy Mała Wieś, Dyrektorzy Jednostek Oświatowych, przedstawiciele Vistula Bank Spółdzielczy i Bank Spółdzielczy w Małej Wsi, Nauczyciele Języka Polskiego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Małej Wsi: Miłosz i Gabriel.
Honorowym gościem Narodowego Czytania w Gminne Centrum Kultury MultiOsada był Wiceminister Aktywów Państwowych, Poseł na Sejm RP Maciej Małecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że utwory naszych genialnych pisarzy zawierają istotę polskości i kształtowały wiele pokoleń Polaków. Dziękujemy Panu Ministrowi za wyjątkowy prezent, jakim są przekazane wczoraj książki dla naszej Biblioteki .
Po odczytaniu listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Wójt Gminy Mała Wieś Zygmunt Wojnarowski oficjalnie rozpoczął XXIII Dni Gminy Mała Wieś i przystąpiliśmy do czytania! Czytali wszyscy! Każdy z zaproszonych gości otrzymał swoją rolę z jednego z trzech wybranych rozdziałów.
✔️Pierwszy rozdział, który został odczytany dotyczył etosu pracy, który dla bohaterów „Nad Niemnem” jest radością, sensem życia, przyjemnością. W wielu opisach uderza radość pracy i przekonanie bohaterów o jej głębokim sensie. Praca ukierunkowana na wspólne i wzajemne dobro, będące jednocześnie miernikiem wartości bohaterów.
✔️Kolejny fragment, dotyczył patriotyzmu, symboliki i charakteru Mogiły powstańców, w której spoczywają wraz z towarzyszami broni Jerzy Bohatyrowicz i Andrzej Korczyński. Zapomniany i bezimienny grób, porośnięty dziką roślinnością i z rzadka odwiedzany przez mieszkańców dworu, utożsamia siłę spełnionego obowiązku i przypomina o ideałach oraz wartościach, w imię których polegli powstańcy. Jest symbolem świętego dla bohaterów powieści i narodu polskiego powstania styczniowego, kiedy to wspólny cel i wspólne dążenie zjednoczyły ziemiaństwo i zaścianek. Jest jednocześnie symbolem pojednania w imię wartości i dobra ojczyzny. Jest również swoistym miejscem pamięci narodowej i polskiej tradycji.
✔️Ostatni fragment powieści „Nad Niemnem”, dotyczył konfliktu wartości i ideałów między matką a synem. Konflikt ten ukazuje dwie krańcowe różne postawy. Pierwsza z nich to postawa patriotyczna reprezentowana przez Adrzejową Korczyńską, dla której największymi wartościami było przywiązanie do ojczyzny oraz szacunek wobec tradycji i historii. Druga postawa to postawa kosmopolityczna wyznawana przez jej syna Zygmunta, młodego artystę, kosmopolitę, dla którego Polska jest krajem pospolitości i powszechności, a ludzie w niej żyjący są zagubieni, zalęknieni, żyjący przeszłością i nie potrafiący się cieszyć życiem.
Teksty nie były łatwe, niejednokrotnie zawierały elementy języka staropolskiego, wiejską gwarę, tradycyjne rolnicze słownictwo. Wszyscy jednak poradzili sobie doskonale!
Szczególne słowa uznania kierujemy w stronę naszego Honorowego gościa. Wiceminister Aktywów Państwowych Poseł na Sejm RP Maciej Małecki odczytał rolę Jana Bohatyrowicza. Role najdłuższą i najważniejszą. DZIĘKUJEMY!
Dużo humoru dostarczył nam duet matki i syna Andrzejowej i Zygmunta Korczyńskich, w które wcielili się Wójt Gminy Mała Wieś Zygmunt Wojnarowski i Pani Irena Gruszczyńska, emerytowana nauczycielka języka polskiego.
Narodowe Czytanie nigdy nie jest krótkie – dla gości przygotowaliśmy poczęstunek i słodki deser podczas którego wszyscy zebrani mogli oglądać wystawę własną o twórczości Elizy Orzeszkowej, przygotowaną przez pracowników Biblioteki Publicznej w Małej Wsi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom piątkowego wydarzenia, za wspólnie spędzony czas, który na długo zapadnie w naszej pamięci. DZIĘKUJEMY!
DNI GMINY MAŁA WIEŚ 2023 oficjalnie uważamy za rozpoczęte!
Fotorelacja: zobacz