Zapraszamy na Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Zolnierze-Wykleci-2024
Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego.
W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Serdecznie zapraszamy 2 marca (sobota) o godzinie 11:00 na mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych, która odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbego w Małej Wsi. Po mszy nastąpi przejazd pod pomnik upamiętniający miejsce ostatniej walki Żołnierzy Wyklętych pod dowództwem Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko” w miejscowości Stare Gałki, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.