1 maja to Święto Pracy, które obchodzimy nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Ale skąd wzięła się ta tradycja?
Geneza Święta Pracy:
1. Zamieszki w Chicago: Pod koniec XIX wieku, sytuacja robotników na całym świecie była trudna. Pracowali ponad siły, często po 12 godzin dziennie, za marne wynagrodzenie. W Stanach Zjednoczonych również panowały niekorzystne warunki pracy. W lutym 1886 roku firma McCormick Harvester Co. zwolniła pracowników, którzy domagali się poprawy warunków. W odpowiedzi na to, robotnicy zorganizowali marsz w Chicago. To wydarzenie stało się początkiem kilkudniowych demonstracji, które zakończyły się tragicznie. W wyniku zamieszek zginęło kilka osób.
2. Haymarket Riot: 4 maja 1886 roku zorganizowano kolejny wiec na placu Haymarket w Chicago. Policja interweniowała, a z tłumu rzucono w policjantów bombę. W wyniku strzelaniny zginęło wiele osób. Te wydarzenia przyczyniły się do ustanowienia Święta Pracy.
W 1889 roku, komunistyczna II Międzynarodówka podczas kongresu w Paryżu oficjalnie ustanowiła 1 maja jako Święto Pracy. Dzień ten stał się symbolem walki o godziwe warunki pracy, ośmiogodzinny dzień pracy i prawa pracowników 123.
Dziś obchodzimy ten dzień jako okazję do manifestacji, postulowania praw pracowników i przypominania o ich znaczeniu. Warto pamiętać o historii tego święta i docenić trud pracowników na całym świecie!
W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.