20 maja- Światowy Dzień Pszczół!

pszcz
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został ustanowiony w 2017 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, w rocznicę urodzin Antona Janšy (ur. 20.05.1734), słoweńskiego pszczelarza. Obchodząc ten dzień, przypomnijmy sobie znaczenie pszczół w środowisku oraz zastanówmy się, w jaki sposób możemy chronić te pożyteczne owady.
W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół. Jednym z nich jest pszczoła miodna, dzięki której pozyskujemy m.in. pyszny miód. Pośród pozostałych gatunków, które nazywamy pszczołami dziko żyjącymi, znajdziemy gatunki żyjące samotnie, jak i społecznie. Pszczoły miodne zbierają nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, a jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Pszczoła miodna oprócz tego, że przyczynia się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, takie jak miód, wosk czy jad pszczeli. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, 100 gatunków roślin uprawnych zapewnia około 90% żywności na całym świecie. Jednocześnie aż 75 z nich wymaga zapylania przez pszczoły.
W Światowy Dzień Pszczół pamiętajmy o tych małych, pożytecznych owadach i ich ogromnym znaczeniu dla naszego życia. Każdy z nas może im pomóc. W jaki sposób? Jednym z najważniejszych działań dla ich ochrony jest unikanie niewłaściwego stosowania pestycydów oraz nieużywanie środków ochrony roślin w godzinach lotu pszczół. Nie wypalajmy traw, łodyg i kwiatów zeszłorocznych, ponieważ wiele owadów właśnie tam się kryje. Kolejnym sposobem na pomoc pszczołom jest pozostawienie fragmentu nieskoszonego trawnika, który posłuży jako kwietna łąka, posadzenie na balkonie pyłkodajnych lub nektarodajnych roślin lub w wielkie upały wystawienie na parapecie poidełka dla owadów. 🐝🌼