To już dziś! Ważne czytelnicze święto… Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania!!! Inicjatywa ta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach, a września to dzień Jej urodzin. Celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Pamiętajmy, iż czytanie na głos rozwija nawet kilkumiesięczne niemowlęta, a regularne sięganie po książki nie tylko stwarza atmosferę bliskości, ale też przynosi szereg korzyści. Oto niektóre z nich:
Wspomaga naukę mówienia – słuchając bogatego języka książek, dziecko wykorzystuje bogatsze słownictwo i tworzy bardziej złożone zdania.
Poprawia koncentrację – książka uczy skupienia uwagi na słowie i śledzenia narracji, co stanowi fundament późniejszej nauki.
Rozwija wyobraźnię – opowieści otwierają przed dziećmi świat fantastyki, stymulując ich kreatywność i zdolność do tworzenia obrazów w umyśle.
Rozwija empatię – czytając książki dziecku może ono przeżywać różne emocje i doświadczenia, co pomaga mu w współodczuwaniu z innymi.
Buduje więzi – głośne czytanie to czas tylko dla dziecka, pełen czułości i bliskości, zaspokajający jego fundamentalne potrzeby emocjonalne.
A więc CZYTAJ każdego dnia!