Drodzy Czytelnicy,
8 maja rozpoczyna się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jest to akcja organizowana od wielu lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a głównym jej celem jest promowanie czytelnictwa.
Corocznie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rozpoczyna się 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek i trwa do 15 maja. Tegoroczna XXI edycja odbędzie się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.
Jak co roku Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi włącza się w obchody Tygodnia Bibliotek i już w dniu dzisiejszym serdecznie zaprasza do wspólnego i aktywnego świętowania. Obserwujcie naszego Facebooka oraz stronę internetową, gdyż na każdy dzień coś dla Was przygotowaliśmy! Dla osób biorących udział w naszych zabawach oraz konkursach przewidziane są małe upominki oraz nagrody.
Zapraszamy do świętowania Tygodnia Bibliotek z MultiOsadą
Chcesz dowiedzieć się, dlaczego akurat takie hasło i kto je wymyśliłKoniecznie przeczytaj informację poniżej
Autorką XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek jest Pani Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Opolu, członek ZG SBP. Pani Katarzyna uzasadniła swoje hasło następująco:
W świecie wirtualnej rzeczywistości, w świecie sztucznej inteligencji BIBLIOTEKA jawi się jako miejsce, w którym możemy wykorzystywać najnowsze technologie. Ale to również miejsce, w którym możemy dowiedzieć się więcej o ochronie praw intelektualnych – wszak nowoczesność tego również dotyczy.
Biblioteka – miejsce na czasie to digitalizacja i udostępnianie zgodne z prawem zabytków piśmienniczych (biblioteki cyfrowe)
Biblioteka – miejsce na czasie to edukacja o prawie autorskim i możliwościach wykorzystania dóbr kultury w należyty sposób
Biblioteka – miejsce na czasie to praca na rzecz braku wykluczonych informacyjnie, społecznie
Biblioteka – miejsce na czasie to integracja społeczności lokalnej
Biblioteka – miejsce na czasie to wymiana doświadczeń różnych grup wiekowych, kulturowych
Biblioteka – miejsce na czasie to miejsce poszerzające ofertę o nowe trendy, nie zapominając o racjonalnym i mądrym ich wykorzystaniu
Biblioteka – miejsce na czasie – łączy w spójną całość osiągnięcia myśli ludzkiej z przeszłości z myślą współczesną
To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. “Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. “Biblioteka – miejsce na czasie” to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.